Zimní výbava

Zimní výbava je nová značka zavedená vyhláškou č. 202/2008 Sb. a platící v období od 1. listopadu do 30.dubna, pokud platnost značky není upravena dodatkovou tabulkou pod značkou. Úsek platnosti této dopravní značky je ukončen značkou "Zimní výbava-konec".

Zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu

Značka "zimní výbava" znamená dle vyhlášky následující: přikazuje řidiči motorového vozidla pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm na všech kolech a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 6 mm na všech hnacích kolech.

Není tedy podstatné jen to, že máte obuty zimní pneumatiky, je také zapotřebí kontrolovat hloubku jejich dezénu. K tomu můžeme zakoupit například u benzínových pump hloubkoměr na pneumatiky, ale většina značkových pneumatik dnes má své vlastní indikátory přímo na pneumatice. Tyto indikátory jsou na bočnicích pneumatik vyznačeny buď písmeny TWI nebo obrázkem sněhové vločky.

Vodorovně od této značky najdeme v dezénové drážce obdélníček určující hloubku dezénu 4mm. Pokud je dezén pneumatiky stejně vysoký jako tento obdélníček, musíme pneumatiky co nejdříve vyměnit za nové.

Přípojná vozidla a sněhové řetězy

Pokud cestujeme s přípojným vozidlem, nemusíme zimní pneumatiky obouvat i něj, jelikož povinnosti vyplývající ze značky "zimní výbava" se vztahují na motorová vozidla kategorie M a N táhnoucí přípojné vozidlo. Zimní pneumatiky je možno nahradit sněhovými řetězy, pokud je vozovka v celém úseku, který je označen dopravní značkou "zimní vábava", pokryta sněhem nebo ledovou vrstvou.
© 2023 - povinná zimní výbava automobilu. | Reklama zde |