Letní pneumatiky

Ceny letních pneumatik

Letní pneumatiky měníme častěji než zimní pneu a obvykle jsou o něco levnější, střední kvalitu letních pneumatik pořídíme do 1000 Kč. Lákavé mohou být různé výprodeje pneumatik, zde je však zapotřebí dávat pozor, jelikož prodejci často likvidují skladové zásoby a starší, i když nepoužité pneumatiky ztrácejí své funkční vlastnosti. Proto je dobré při takovémto nákupu překontrolovat kvalitu gumy a v případě i lehkého trouchnivění okrajů pneumatiky nekupovat. Určitě se vyplatí investovat do značkových pneumatik firem Barum, Bridgestone, Continental, Dunlop, GoodYear, Michelin a Pirelli.

Kdy měnit ?

Výměna letních pneumatik za nové přichází průměrně zhruba jednou za tři až čtyři roky, ale tento údaj může být velmi rozdílný v závislosti na podmínkách provozu pneumatik, stylu jízdy a jejich kvalitě. Jedním z důvodů výměny pneumatik, kdy by jsme s nákupem nových neměli otálet, je výška dezénu pneumatik nižší než 1,6mm, což je zákonná norma výšky dezénu letních pneumatik u osobních automobilů. Ale i na ojetých pneumatikách, které mají ještě dezén v zákonném limitu, je častý jev zvaný aquaplaning - zhoršená přilnavost pneumatiky k vozovce a z toho vyplývající rizika - delší brzdná dráha a nestabilita vozidla při manévrování.

S aquaplaningem se můžete setkat hlavně na vozovkách s "vyjetými kolejemi", ve kterých se po dešti drží voda. Pod ojetou pneumatikou, která již dostatečně neodvádí pomocí drážek vodu zpod kola, se vytvoří celistvá vrstva vody. Vozidlo se pak stává neovladatelné, kola se protáčejí a auto nereaguje na změnu směru jízdy. Pokud tedy takovéto jevy pozorujete u svého vozidla, je nejvyšší čas zakoupit nové letní pneumatiky.

Jak vybrat správnou pneumatiku?

Začněte u záznamů ve velkém technickém průkazu vašeho vozidla, kde zjistíte předepsaný rozměr pneumatik. Bývá zde i alternativní velikost pneumatik a disků určených pro váš vůz. Podstatná je šířka a výška pneumatiky a průměr disku. A záznam v technickém průkazu bude vypadat třeba takto: 215/60 R 16. Podívejme se tedy blíže, co tato čísla znamenají. První číslo je šířka pneumatiky, v našem případě tedy 215mm. Za lomítkem je výška pneumatiky uváděná v procentech z uvedené šířky - tedy 60% z 215mm. R je označení typu konstrukce pneumatiky, v tomto případě je konstrukce radiální - u osobních automobilů nejrozšířenější typ. Číslo 16 udává v palcích vnitřní průměr pneumatiky (průměr disku, na který bude pneumatika obuta). Jak jsme již napsali v úvodu článku, vyplatí se investovat do značkových letních pneumatik, které zaručují solidní a předvídatelné jízdní vlastnosti..

Většina řidičů také ocení na svých letních pneumatikách vysoký rychlostní index udávající maximální možnou rychlost vozidla s danými pneumatikami. U pneumatik je důležitá i jejich hlučnost, která se většinou úměrně zvětšuje s klesající cenou pneumatiky.

Přezutí letních pneumatik na zimní

Na začátku zimy bývá chybou mnoha řidičů váhání s výměnou letních pneu na zimní, přičemž často slyšíme argumentaci, že čekají, až napadne sníh nebo bude mráz. Rozhodujícím faktorem pro přezutí na zimní pneumatiky není napadlý sníh nebo námraza na silnici, ale pokles průměrné teploty pod 7 °C, kdy materiál letních pneumatik začíná tvrdnout a tím ztrácet své přilnavé vlastnosti, čímž se zvyšuje riziko smyku.
© 2023 - nejlevnější letní pneumatiky se slevou až 40% za kus - levné s dopravou ZDARMA zde již brzy... | Reklama zde |